فریب لیکوییدهای ارزان قیمت را نخورید

لیکوئید دندانپزشکی

سم بی رنگ

آکروپارس ، لیکوئید خود پخت ، لیکوئید فله ای ، لیکوئید باز یا ایرانی، اسامی مختلف این ماده ی بسیار خطرناک است. لیکوئید ناخن اصل ، معمولا به رنگ بنفش یا آبی روشن و شفاف و به ندرت بی رنگ و بو در بازار به فروش می رسد.

متاسفانه شیوع فروش لیکوئیدهای دیگر با نام های ذکر شده، برای سود بیشتر و بالطبع عوارض زیاد و گاه جبران ناپذیر آن بدنامی زیادی برای حرفه ما ایجاد کرده است.

تفاوت قیمت یک ظرف لیکوئید ناخن ۱۰۰ میلی لیتری اصل با قیمت حدود ۲۱۰ هزار تومان با لیکوئید دندانپزشکی همان اندازه و قیمت ۱ تا ۱۲ هزار تومان، برای بسیاری وسوسه کننده است و متاسفانه بارها شاهد تشویق برخی همکاران و فروشندگان برای استفاده از این محصول بوده و هستیم.

این محصول همانطور که روی توضیحات شیشه اش درج شده بسیار حساسیت زا است و موجب سوزش پوست و چشم می شود و نیز ذکر شده در لوله ی فاضلاب ریخته نشود.

از دیگر عوارض آن سوزش چشم و سردرد به محض گشودن درب ظرف می باشد. میگرن ، ناراحتی و حساسیت های پوستی ، قارچ ناخن ، لک و قارچ پوستی ، از بین رفتن صفحه ناخن ، کاشت کدر و زرد رنگ و تاثیر روی DNI نوزادان و زنان باردار از دیگر عوارض استفاده از این سم بی رنگ می باشد.

تصور اشتباهی که همکاران می کنند این است که چون این محصول برای دندان استفاده می شود، پس برای ناخن که بافت مرده است نیز بی خطر است اما نمی دانند که از این ماده برای ساختن دندان مصنوعی استفاده می شود و دندان پس از خشک شدن و سوهان کشی در دهان شخص قرار می گیرد نه هنگامی که در حال فعل و انفعالات شیمیایی است.

این محصول جذب پوست و ناخن می شود. از این موضوع دردناک تر این است که جدیدا تبلیغ برای استفاده ازپودرهای دندانپزشکی هم زیاد شده است و برای ترکیب کردن با پودر کاشت به منظور بیشتر شدن مواد استفاده می گردد.